Що інвесторам слід знати, перш ніж зв’язуватися з Ethereum

У світлі того як розкручується ідея, ніби технологія блокчейн впливатиме на світ бізнесу, окремі інвестори та інвестиційні інститути все більш оптимістично дивляться на цей ринок, який на їхню думку може перерости в новий привабливий клас активів.

Однак до теперішнього часу було не так багато альтернативних цифрових активів, які відрізнялися б цінністю пропозиції від Bitcoin — першої криптовалюти, що публічно торгується, заснованої на блокчейні.

На сьогоднішній день біткоїн привабливий як для інвесторів, які не бояться ризикувати, так і для тих, хто вірить, що ця електронна валюта одного разу стане надійним засобом накопичення грошей і конкурентоспроможним фінансовим інструментом у світовій торгівлі. Незважаючи на те, що про нього часто говорять як про нестабільний актив, ринок біткойна залишається одним з найбільш стабільних на тлі інших електронних валют з ринковою капіталізацією понад $ 40 млрд.

Багато альтернативних електронних валют в свою чергу, маючи схожу з біткоїном цінність, відрізняються порівняно більшою волатильністю.

На цьому тлі, Ether — внутрішня криптовалюта платформи Ethereum, один з небагатьох претендентів, які сприймаються як реальна альтернатива біткоїну. Незважаючи на недавній обвал в ціні, капіталізація ether залишається в районі $ 29 млрд, так як значне число інвесторів і крипто-бірж бачать перспективу даного активу.

Ether надає деякі переваги, недоступні користувачам інших електронних валют, але вона також несе в собі певні ризики і деякі нюанси. Зацікавлені інвестори можуть отримати вигоду, вивчивши основи платформи ethereum, а також основні чинники, які викликають флуктуації цін на ether.

Що таке Ethereum?

Ethereum — це платформа для створення децентралізованих додатків. Ідея Ethereum була розроблена Віталіком Бутеріним і представлена на початку 2014 року. На той момент Бутерін неодноразово заявляв, що хоче створити альтернативну систему, засновану на блокчейні, яка б запропонувала більш досконалий інструментарій для розробників по всьому світу.

У липні 2015 року була запущена бета-версія, а реліз відбувся в травні того ж року. Відмінною особливістю платформи Ефіріума є той факт, що вона володіє повнотою по Тьюрінгу і працює на базі смарт контрактів – певних алгоритмічних договорів, виконання яких забезпечується кодом, а не зовнішнім втручанням.

По суті, смарт-контракти забезпечують достовірне виконання певної дії, що міститься в контракті, при дотриманні заздалегідь певної умови. А повнота по Тьюрінгу, як вважається, дозволяє розробникам бути більш чіткими при написанні такого коду.

На сьогоднішній день смарт-контракти можуть бути реалізовані в публічному ефіріум-блокчейні — технології розподіленої бухгалтерської книги, що використовується для зберігання всіх транзакцій і договорів всередині мережі.

Смарт-контрактам, реалізованим на блокчейні, можна знайти широке застосування, так як розробники зможуть використовувати їх для створення ринків, проведення транзакцій, які грунтуються на домовленості, і вести облік зобов’язань, обумовлених різними сторонами угоди.

Як повідомляє газета The New York Times, користувачі вже починають використовувати деякі з величезної кількості можливостей і розробляють додатки, які можуть бути використані для групових поїздок, для здійснення ставок і інвестиційних схем.

Однак, так як ефіріум є технологією з відкритим вихідним кодом, корпорації мають право створювати приватні блокчейни, які не використовуватимуть публічний Ethereum-блокчейн, і не будуть безпосередньо посилатися на ефіріум як такий.

Як влаштований ринок ефіру

На відміну від біткоїнів, ether з самого початку не претендував на звання світової валюти. Вона призначена для оплати сервісів в мережі Ethereum, користувачі будуть отримувати його за використання обчислювальних потужностей для валідації транзакцій і вкладу в розвиток мережі.

Однак ринок ефіру на даний момент підтримується більшістю крипто-ринків, якими обросла мережа Bitcoin. Що свідчить про його популярність.

У випадку з біткоїном користувачі колись могли обробляти транзакції в мережі, використовуючи домашній ПК, а згодом перейшли на більш потужне обладнання для майнінгу. Біткойн зростав у ціні в міру збільшення кількості вузлів в мережі. Але Ethereum не пішов по шляху біткоїнів.

У спробі привернути увагу спільноти розробників до ідеї, засновники Ефіріума в 2014 році запустили попередній продаж монет, заробивши на цьому $ 14 млн, і дана акція згодом була розцінена як краудфандінг, хоча і була більше схожа на IPO.

Зібрані кошти стали рушійним фактором, який забезпечив первісну і подальші емісії. В результаті цієї акції, покупці отримали 60 млн монет ether. Решта 12 млн пішли в фонд розробки, велика частина з яких була видана в якості винагороди розробникам і іншим учасникам проекту. Розташована в Швейцарії некомерційна організація Etherium Foundation отримала решту коштів.

Якщо скласти вищевказані числа, виходить, що обсяг первинної емісії склав 72 млн ether. Пізніше ethereum-протокол дозволяв отримувати 5 ефірів (ETH) за кожен видобутий блок. Таким чином, інфляція ефірів передбачалася постійною і за кожний наступний рік можуть бути емітовані близько 18 млн ETH. Загальна кількість емітованих ефірів ніяк не обмежена. Так-так, ви прочитали це вірно — інфляція ефіру передбачається нескінченної, ніякого «переполовинювання» в ньому не передбачено.

Процедура ж емісії біткоїнів більш жорстка. Зважаючи на наявність обмежень, прописаних в коді, кінцеве число біткоїнів не перевищуватиме 21 млн монет (якщо правила з часом не зміняться, зрозуміло), і на даний момент кожні 10 хвилин емітується 25 BTC, причому кожні 4 роки ця цифра зменшується вдвічі.

Інвестори повинні розуміти, що ринок ефіру в цьому плані дуже сильно відрізняється від ринку біткоїнів.

Організація Ethereum Foundation по ходу проекту оголосила, що правила в ethereum-мережі будуть змінені, і починаючи з 2017 року, мережа перейде з майнінгу на схему Proof of Stake (PoS-алгоритм, що знаходиться на стадії розробки, називається Casper). Слід враховувати, що на даний момент переважна більшість блокчейн-експертів вважає PoS принципово непридатним для забезпечення безпеки блокчейн-систем. Однак, керівники Ethereum обіцяють їх всіх здивувати і зробити диво — створити коректно працюючий PoS механізм (що поки що нікому не вдавалося).

На середину червня середня кількість транзакцій в ефірі була на рівні 250тис за день. За даними ресурсу Etherscan, загальна кількість ефіру в обігу вже склало 92 млн одиниць. Ефір торгується в співвідношенні 1 ETH = 0,12 BTC, або ж приблизно $ 300.

Як відмова від майнінгу впливає на ціну?

Як зазначено вище, одним з найважливіших факторів, що впливають на ціну біткоїнів, є винагорода Майнера емітованими біткоїнами.

Майнери впливають на ціну, збільшуючи загальний обсяг біткоїнів і приймаючи рішення про їх подальший продаж або ж заощадження. Поточна версія ефіріума, Homestead, використовує гібридний алгоритм, частково реалізує принцип «доказ роботи» (PoW), і винагороджує Майнерів, що працюють на благо безпеки мережі, емітованими ефірами.

Таким чином, Майнери створюють новий блок кожні 15-17 секунд, отримуючи за це 5 ETH. Майнери, що використовують обчислювальні потужності для знаходження рішення, але не змогли додати свій блок в блокчейн (такий блок стає aunt / uncle-блоком), можуть отримати 2-3 ETH, так зване aunt / uncle винагороду.

З переходом ефіріума на протокол Каспер з методом захисту proof-of-stake очікується, що розмір uncle-винагороди зміниться в меншу сторону. Новий протокол унеможливить валідацію транзакцій і як результат додавання блоків, якщо не буде надано заставу.

Зокрема, якщо валідатор зробить щось, що Каспер вважатиме «неприпустимим», його депозит буде анульовано разом з правом подальшої участі валідатора в процесі прийняття рішень. На даний момент будь-яких санкцій за вчинення подібних «неприпустимих» операцій не передбачено.

Передбачається, що введення цих захисних заходів зробить Каспер працюючим механізмом PoS, але це може спричинити зміну ціни ефіру в зв’язку зі зміненими реаліями функціонування мережі.

Також, дуже істотною допомогою в формуванні спільноти Ефіріума був приплив в нього GPU-Майнерів, які раніше працювали з іншими криптовалютами. Оскільки з переходом на PoS Ефіріум збирається всіх цих майнерів «звільнити», чи будуть вони підтримувати його в подальшому?

Питання безпеки

Bitcoin, який існує вже 7 років і має кілька серйозних проблем, але вважається найбезпечнішим блокчейном. Навіть комерційні підприємства висловили свій інтерес до його сильної екосистеми і надпотужної майнінг-мережі.

Ethereum піддається критиці щодо можливих проблем з безпекою, хоча більшість і зазначає, що продукт перебуває в ранній стадії розробки і з’явився всього лише кілька років тому. Поки що, мережа Ефіріума була схильна до меншої кількості атак в порівнянні з біткоїном і, отже, тестування її безпеки можна вважати майбутнім завданням. Також, біткоїн співтовариство подолало велику кількість цілеспрямованих атак проти багатьох елементів мережі, зміцнівши і знайшовши до них імунітет. Наскільки добре буде «тримати удар» співтовариство Ефіріума, залишається великим питанням.

Різний склад майнінг-пулів ефіру і біткоїна також заслуговують на увагу. Майнінг-спільнота біткоїнів іноді піддавалася критиці за ситуацію, коли невелика група його учасників грає ключову роль. Ефіріуму також характерна дана проблема.

Згідно ресурсу Blockchain.info, п’ять компаній контролюють приблизно 81% хешрейта біткоїнів. На середину квітня аналогічний показник для ефіру становить 85%, який також розподілений серед п’яти компаній.

Якщо заглиблюватися, то з’ясовується, що найбільший біткоїн-майнер (F2Pool) має 26% хешрейта в поточному 24-годинному блоці, а найбільший майнер ефіріума (dwarfpool) поставляє вже 41,8% хешрейта.

Розробники не припиняють роботу над новими версіями ефіріума, але критики пророкують, що він виявиться менш безпечним, ніж біткоїн. Поживемо побачимо!

Коливання ціни

Будучи відносно «молодою» платформою, Ethereum була схильна до сильних цінових флуктуацій. Його волатильність на даний момент сильно перевищує розмах коливань біткоїна.

Хоча деяких можуть збентежити подібні дані, але трейдери можуть побачити в цьому потенціал для спекуляцій.

Учасники ринку можуть купувати і продавати ефір в основному за біткоїни, хоча і пари з фіатними валютами поступово знаходять ліквідність. Торгувати можна на безлічі різних обмінних майданчиків, які з’явилися в останні роки. Найбільшими майданчиками на даний момент є Poloniex, Kraken і Bitfinex.

Цінові коливання привертають трейдерів, які спекулюють на потенційно високих цінах, в надії заробити грошей. Інші ж купують його в якості засобу хеджування біткоїнів або диверсифікації криптовалютного портфеля.