Що таке хардфорк криптовалюти?

В попередніх статтях декілька раз згадувалося поняття «хардфорк», але детально не розглядалося. В цій статті ми розкриємо суть і наслідки даного процесу.

Хардфорк це зміна програмного коду мережі біткоїну. Простими словами це спроба модернізувати систему, щоб виправити проблеми чи покращити її роботу.

Головна зміна, яку хочуть провести програмісти, це розширення блоку до 20мб. По прогнозам це пришвидшить роботу мережі і знизить комісії.

З одного боку це розумно провести такі зміни, але давайте розглянемо іншу сторону медалі.

По-перше, це призведе до різкого збільшення обсягу гаманця. Якщо зараз повний гаманець займає сотні гігабайт і його можуть собі дозволити тримати більшість учасників мережі, то при його різкому збільшенні буде мова йти тільки про окремих великих гравців. Біткоїн перестане бути децентралізованим і його можна буде з часом контролювати.

По-друге, зникнуть з ринку майнери, яким і так зараз доводиться нелегко через зростання складності майнінгу. Залишаться тільки найбільші пули, які будуть сильно впливати на курс криптовалюти.

Останні почали активно підтримувати Bitcoin Unlimited (BU) — новий проект, який дозволяє майнерам регулювати розмір блоку, а це в свою чергу дозволить їм більше заробляти відсікаючи до пори до часу маленькі блоки. Як то кажуть — чистий бізнес, нічого особистого. Все б нічого, але в підсумку BU об’єднало дуже багато пулів, особливо китайців на яких припадає близько 40% всього хешрейту мережі.

Хардфорк біткоїна сьогодні

Зовсім недавно (7 березня) було добуто перший блок Bitcoin Unlimited. Практично відразу багато провідних бірж розмістили BU у себе окремим активом і вже навіть йдуть по ньому торги, хоч і невеликими об’ємами.

Криптовалютне співтовариство зараз знаходиться в скрутному становищі, в зв’язку з тим що майнери відвернулися від класичного бітка і стали майнити Bitcoin Unlimited. Ще трохи і такий стан справ може призвести до повного розколу мережі на 2 частини.

А справа дійсно йде до розколу, адже Bitcoin це дуже ласий пиріг для всіх, в тому числі і для урядів. Результат чуток про розкол можна побачити на графіку Ethereum.

Хардфорк мережі біткоїн як мінімум призведе до падіння ціни бітка в 2 рази, а можливо і в 3, так як користувачі будуть кидатися між двома рівносильними системами вибираючи на чому зупинитися.

Висновки по хардфорку біткоїна

Вже зараз видно, що більш далекоглядні інвестори починають переливати частину капіталу з біткоїна в інші криптовалюти. Це легко простежується останнім часом по збільшенню потужності мережі Ethereum, Dash і Zcash.

Що робити? У кого невелика сума в біткоїні, то хвилюватися особливо нічого, можна просто стежити за розвитком ситуації, а ось у кого в бітку весь капітал, то напевно варто диверсифікуватися.