З блокчейном банківські картелі стають альянсом

Компанія Microsoft, банк JP Morgan Chase і інші корпоративні гіганти заявили про «об’єднання зусиль» для створення альянсу Enterprise Ethereum Alliance, свого роду, нової обчислювальної екосистеми, що функціонує на основі мережі віртуальної валюти Ефіріум.

На думку Метта Левайна, колумніста видання Bloomber, така ініціатива не є новою. Знову хтось бере загальнодоступну блокчейн-систему (біткоїн, Ефіріум для смарт-контрактів) і перетворює її в закриту екосистему, регульовану великими банками:

«Одна ремарка з приводу такого альянсу. Всі блокчейн-системи спочатку створювалися з однією метою: позбутися посередників у вигляді великих банків і дозволити іншим учасникам увійти на фінансовий ринок. Створення ж закритого блокчейну для смарт-контрактів нівелює цю ідею і перетворює блокчейн в черговий нудний апгрейд технологій банківського сектора.

І ще одне зауваження. Мрія справжнього блокчейн-максималіста не зводиться тільки до позбавлення від посередників. Мета-ціль — використовувати один універсальний блокчейн абсолютно для всього: для запису особистих даних, інформації про переміщення грошей, даних про торгівлю і взагалі для чого завгодно. Наприклад, транспортні компанії могли б відстежувати переміщення своїх вантажів в тому ж блокчейні, в якому б проводили платежі, і їм не довелося б звертатися до банків, щоб ті здійснювали платежі за своїми власними блокчейн-системами. Проведення розрахунків за операціями з цінними паперами могло б стати миттєвим, оскільки і фондові папери, і гроші функціонували б у однієї і тієї ж екосистеми. Створення ж різних блокчейнів для різних цілей не є нічим кардинально новим. Так, тепер банки зможуть бачити, у кого є гроші, посередники по фондовим операціях знатимуть, у кого є акції, а транспортні компанії зможуть стежити за переміщенням своїх вантажів. Але прив’язка такого функціоналу до різних блокчейнів, а не різних баз даних, є всього на всього технологічним апгрейдом, але ніяк не революційним проривом».

І Метт Левайн абсолютно правий. У кращому випадку, це — оновлення існуючої системи, в гіршому — відкат до менш ефективної моделі, яка посилить картелізацію і сприятиме змовам в банківському секторі і сфері управління ризиками. У той же час, більшість учасників новоствореного альянсу так часто заявляли про свої наміри створити щось подібне, що неправильно було б пов’язувати цю новину з блокчейном.

Біткоїн-спільнота негативно віднеслася до цієї новини, адже це суперечить концепціям блокчейну, але сам факт, що корпоративні гіганти все частіше свій погляд звертають на технологію блокчейну являється позитивним для курсу криптовалют.

За останній місяць по біткоїну можемо спостерігати рух в діапазоні $2100-$2800, що дає можливість використовувати флетові спекулятивні стратегії. Падіння курсу зазвичай відбувається на негативних новинах: розкол, відмова регуляторів, хакерські атаки на криптобіржі і такі інші, але зниження ціни швидко нівелюються хвилею покупок.

Наш прогноз, що курс біткоїна не вийде зі згадуваного діапазону доки не досягнуть консенсусу сприводу розміру блоку. Якщо це питання вирішено не буде, то біткоїн мережу чекає розкол, відповідно обвал курсу. Але на фоні цього курс інших криптовалют може вирости в рази, тому розумно диверсифікувати свій криптопортфель перспективними альткоїнами.