Три причини боятися краху біткоїна

Коли бульбашка бітка лопне – хвиля зачепить всі ринки.

1000$, 2000$, 3000$… З таким темпом і відмітка 10000$ скоро буде взята. В той час, як більшість ринків по всьому світу вмирають з нудьги, ринок криптовалют показав небачену волотильність за останні півроку, оновлюючи максимуми майже щодня.

Та не варто спішити добавляти біткоїн до свого портфелю. Біток сам по собі не унікальний «товар». І чесно кажучи, цей ринок починає виглядати як бульбашка і нинішні інвестори починають нервуватися. Хіба може актив, який втрачає за день 30% своєї вартості, викликати довіру?

Ринок криптовалют на сьогодні «переінвестований», як виразився Метью Лінн, фінансовий журналіст MarketWatch. В зв’язку з цим ми бачимо дикі спекуляції на курсі біткоїна.

Якщо ви купували біткоїн і заробили на ньому – це чудово. Та не варто втрачати голову в ейфорії. Біток швидко росте, але ще швидше падає. Існує багато факторів, що позитивно впливають на ціну біткоїнів. Їх купує все більше і більше людей, так як все більше компаній приймають криптовалюту в якості платіжного засобу і деякі регулятори почали розглядати їх як законну інвестицію. Фанати біткоїна рахують, що найближчим часом він вирветься зі свого технічного світу і стане в ряд з доларом, акціями, золотом чи облігаціями.

Але рух 87% за місяць це не нормально. Тут навіть не варто витрачати час на дискусію, це бульбашка чи ні. Це ж очевидно. Цікава тема для обговорення це які наслідки і якої шкоди нанесе крах крипторинку.

Зараз на ринку торгується більше 16млн біткоїнів загальною вартістю 35млрд$. В контексті глобальних ринків капіталу це не дуже велика сума. Капіталізація Apple 800млрд$, все золото в світі оцінюється у 8,2 трільйонів доларів, ринок облігацій США оцінюється в 31 трлн$.

З іншого боку, ця бульбашка може грати велике значення. Розглянемо три причини.

По-перше, як показує історія, «переінвестованість» призводить до нераціонального використання капіталу. Інвестор вливає капітал в біткоїн, інвестує у венчурні фонди з цікавою крипто-ідеєю та ще й вирішує зайнятися майнінгом. Зрештую через ці необдумані кроки згоряє багато капіталу, що міг бути використаний більш грамотно.

По-друге, якщо ціна біткоїна падає, то дуже стрімко, що призводить до паніки серед інвесторів. Деякі експерти не виключають можливості що біткоїн може просто зникнути і 35млрд доларів не залишать і сліду на ринках капіталу.

По-третє, як ми дізналися з попередніх криз, коли частина фінансової системи починає валитися, то і вся конструкція починає здаватися доволі хиткою. Це означає, що хвиля краху криптовалют може бути розповсюджена і на інші ринки.

Біткоїн знаходиться в районі історичних максимумів і ніхто не може назвати його реальної вартості. Можливо це пік ринку? Можливо саме обвал ринку криптовалют накличе нову світову кризу?