Топ-3 факторів, що повпливають на ціну біткоїна в 2017

Інвестор, який зацікавився біткоїном, швидше за все, рано чи пізно запитає — від чого залежить курс біткоїна, які моменти потрібно враховувати, щоб з достатньою впевненістю спрогнозувати його ціну в майбутньому?

Традиційна відповідь на питання про походження ціни криється в тому, що вона визначається балансом попиту і пропозиції. Простіше кажучи, необхідно проаналізувати, які фактори і як впливатимуть на інвесторів в майбутньому.

Трохи пізніше ми розглянемо чинники, які визначатимуть ціну, але перш хотілося б коротко описати сьогоднішній стан ВТС.

Чому пора реформувати біткоїни і як саме пропонується це зробити?

Незважаючи ріст курсу біткоїна в останні місяці, кілька серйозних зливів помітно попсували нерви інвесторам. Вважається, що сьогоднішня нестійкість курсу спричинена не лише спекулятивною активністю «ведмедів», але і скрутним становищем, в якому сьогодні знаходиться біткоїн, як платіжна система. Коротко кажучи, пропускна здатність мережі не змінилася, а число біткоїн-аудиторії зросло в рази. Звідси постійно зростаючі комісії (особливо вони обтяжливі для дрібних транзакцій), а також і затримки в підтвердженні транзакцій.

Для вирішення проблеми пропонується оновити протокол біткоїн. Як саме потрібно це зробити — питання гостро-дискусійне: команда Bitcoin Core пропонує «м’яке оновлення» пакетом Segregated Witness, їх опоненти наполягають на «жорсткому оновленні» Bitcoin Unlimited.

Біткоїн — і до сьогодні безумовний лідер в великому сімействі криптовалют. З одного боку, погіршення його становища дає його найближчим конкурентам можливість потіснити його. Якщо прослідкувати курс високостатусних альткоїнів (так називаються інші криптовалюти, крім біткоїну) за останні 2 місяці, то можна помітити, що їх курс ріс значно стрімкіше курсу ВТС.

З іншого боку — глибока криза на ринку біткоїнів може підірвати у широкої громадськості довіру до криптовалют взагалі. Тому дуже важливо, щоб модернізація застарілих елементів програмного механізму біткоїна була проведена, і до того ж як можна якісніше. Мабуть, співтовариство в останні місяці краще усвідомило, що загроза кризи реальна. Заходи по вирішенню ситуації робляться, і можна сподіватися, що біткоїн подолає кризу в своєму розвитку.

Перейдемо до опису факторів, які вплинуть на курс біткоїна в 2017 році. Потенційно більш значущі розглянемо першими.

Фінішна пряма масштабування мережі

Отже, перш за все, в 2017 році швидше за все вирішиться назріле питання оновлення протоколу Bitcoin. Проблема масштабування вже довгий час кидає тінь і на позиції біткоїна, і на перспективи його розвитку. У майбутньому, після того, як пройде реформа блокчейна, час опрацювання транзакцій і комісійна нестабільність завершиться. Біткоїн увійде в нову фазу свого розвитку.

Проблема, який зі шляхів оновлення вибрати, найгостріша.

Збільшення довіри до біткоїну з боку регуляторів, великих інвесторів, а також виробників товарів і послуг.

Очікуване визнання біткоїн низкою держав, органів фінансового контролю та великих інвесторів, безсумнівно, послужить зміцненню його ціни в 2017 році.

Надії на вищеописані події величезні, хоча поряд з максимально сприятливими сценаріями можуть реалізуватися і більш скромні. Так, чимало надій в біткоїн-аналітиці покладалося на спробу братів Вінклвосс зареєструвати на торговому майданчику Bats BZX Exchange біржовий фонд ETF, простіше кажучи, додати біткоїни на американський фондовий ринок. Однак Комісія з цінних паперів і бірж США трохи більше місяця тому відхилила заявку на створення ETF, спираючись на нерозуміння всіх ризиків, що несуть в собі інвестиції в цю сферу.

Тим не менше, незважаючи на негативні вердикти регуляторів, число крупних компаній, що використовують біткоїн, як засіб оплати за свої товари та послуги, зростає — і безсумнівно, буде рости далі.

Сервіси міжнародних грошових переказів, такі, як Western Union, також можуть звернути увагу на біткоїн, як на зручний і недорогий інструмент для здійснення переказів.

В США біткоїн визнали біржовим товаром, а в Японії легалізували біткоїн як засіб оплати (настільки рішучий крок японська влада зробила практично першими в світі).

В Україні, завдяки зусиллям місцевої громади та відсутності заборон з боку влади, біткоїн успішно розширює свої позиції в останні роки. Україна ще кілька років тому входила в першу десятку країн, жителі яких активно використовують біткоїн, зараз вона вже числиться в першій п’ятірці. До того ж, українські влада приділяє велику увагу розвитку блокчейн-технологій.

Фінансова та політична нестабільність

Різного роду нестабільність і ризики роблять золото і криптовалюти ще більш привабливими.

Великих інвесторів підштовхує до біткоїн-інвестицій в основному макроекономічна нестабільність та негативні явища в монетарній політиці.

У 2016 році імпульс росту біткоїна надали Brexit в Великобританії, девальвація юаня, конфіскаційні вилучення з обігу великих банкнот в Індії і Венесуелі, невизначеність, пов’язана з підсумками президентських виборів в США, інфляція в країнах Латинської Америки та інші подібні події. Є підстави припускати, що 2017 рік буде не менше насичений подібними негативними і драматичними подіями.

Світова економіка може вступити в період чергової економічної кризи, що поставить під удар економіки багатьох країн, зокрема, економіку Китаю. Ослаблення юаня і проблеми на фондовому ринку КНР, як і в минулому році, цілком можуть виявитися в числі найбільш значущих чинників зростання курсу біткоїна.

Проблеми, з якими може зіткнутися біткоїн

У поточному році, як уже зазначалося вище, однією з найсерйозніших проблем буде досягнення консенсусу в реформуванні протоколу біткоїну.

Якщо реформування біткоїн мережі так і не відбудеться, то він може увійти в кризовий стан.

Які ще проблеми і тенденції можуть негативно вплинути на екосистему біткоїна і знизити його курс?

1. Влада Китаю може додатковими перевірками і посиленням контролю «утруднити життя» не тільки бірж, які здійснюють конвертацію криптовалют, а й взагалі всім користувачам криптовалют. Китай по обсягам використання біткоїну займає перше місце в світі.

2. Можливість хакерського взлому однієї з великих біткоїн-бірж. В 2016 році під атаку хакерів попала біржа Bitfinex, викрадено біткоїнів на кругленьку суму, а курс ВТС впав на 15%. Ще декілька таких випадків підірвуть довіру користувачів.

3. Ймовірно і те, що через різке зростання перспективних альткоїнів відбудеться серйозний відтік коштів з бітка.

4. Висока волотильність курсу біткоїна (обумовлена високою спекулятивною активністю) відлякує крупних інвесторів, якщо в цей актив не будуть вливатися кошти, відповідно ціна не буде рости.

В цілому, спекулятивна складова волотильності курсу BTC буде, швидше за все, скорочуватися в міру зростання його ціни і загальної капіталізації.

Біткоїн не можна назвати застарілою криптовалютою, у нього ще є значний модернізаційний і економічний резерв, який найближчим часом може реалізуватися. Потенціал розвитку біткоїна і зростання його ціни ще далеко не вичерпаний. Проаналізувавши фактори, що можуть впливати на екосистему біткоїна найближчим часом, можна сформувати оптимістичний прогноз її майбутнього.