Ми не достатньо розумні, щоб розгледіти біржовий крах

Кожна фінансова криза була викликана каталізатором, який має мало спільного з фінансами.

Психологія грошей та інвестування – це божевілля. Економісти впевнені, що ми розумні створіння, бо ми постійно оцінюємо вартість для максимальної користі.

Одна з проблем інвесторів це ціна-«якір». Дане поняття вперше було описане Даніелем Канеманом. Саме цей ефект пояснює покупки на екстремально високих значеннях ціни.

Друга проблема. Ми часто використовуємо дії інших людей в якості міри розумної поведінки. Стилі моди і фондові бульбашки це яскраві приклади такого мислення. Коли інвестор втрачає раціоналізм, бачить, що інші багато купують і сам починає купувати. Практично завжди ця нова «мода» приводить до втрати капіталу.

Але на фондовий ринок впливає не лише психологія, дуже часто втручаються такі фактори, що мають мало спільного з фінансами і тому це ловить нас зненацька. Ці каталізатори можуть похитнути систему та принести хаос.

Зануримося в історію і розглянемо дві різних за своєю природою кризи.

Крах фондового ринку 19 жовтня 1987 року(«Чорний Понеділок»). Причиною вважають згортання зарубіжними інвесторами  діяльності на регіональних ринках. Але 16 жовтня іранські військові під прапором США атакували нафтовий танкер в Персидському заливі, а через два дні військові США відреагували бомбардуванням іранських нафтових платформ. Цей каталізатор завдав індексу DowJones найсильнішого удару в  історії(-22%).

Обвал 2008 року

Звернемося для початку до офіційної версії, висунутої спеціальною комісією Конгресу США, яка займалася розслідуванням причин того, що сталося. Вона була оприлюднена в січні 2011 року і надала громадськості такі причини світової кризи:

 • Провальне фінансове регулювання: неефективне і недосконале;
 • Помилки в корпоративному управлінні, що призвели до надмірних ризиків;
 • Загрозливо висока заборгованість домогосподарств;
 • Зростання популярності деривативів;
 • Збільшення впливу нерегульованої «тіньової» банківської системи.

Деякі авторитетні експерти, вважають, що витоки світової кризи варто шукати в:

 • циклічному характері розвитку економіки;
 • перенасиченні кредитного ринку;
 • завищених сировинних цін;
 • використанні кредитних дефолтних свопів — вкрай ненадійних і ризикованих;
 • дисгармонії в міжнародній торгівлі;
 • природної циркуляції капіталів.

Тобто вони шукають корінь в економічних законах, громадських і політичних реаліях.

Та причиною стала невдала фінансова «інновація» банків зв’язана з іпотечним кредитуванням ще в 2007 році, коли Америка зіткнулася з початком рецесії в банківській системі.

Світ фінансів повен шарлатанів, які постійно попереджають про катастрофу, що насувається, в спробі продати вам золото або зробити так, щоб ви підписалися на їх розсилку. В результаті інвестор підстроюється під барабанний бій попереджень  і не розуміє, що вже влився в стадо. Для інвестування потрібна дисципліна і вміння «в шумі почути дзвіночок», який сигналізуватиме про початок нової кризи.

Департамент аналитики,

IT Capitals Wealth Managrment